Marjorie Jones Schools Inc.
The Marjorie Jones School of Ballet (Upper Arlington, OH) 
and The Northwest School of Dance (Hilliard, OH)

May 13: Rehearsal Times

Saturday, May 13th Dress Rehearsal Order:

9:00am         BIG BALLET                                         ACC. A-D                              SBH & KB BALLERINAS, “Swan Lake”

9:20am          Thursday             5:00-5:45pm       Acc. F Jazz                           KM/LA  PRIVATE EYE, “Private Eyes”

9:30am          Monday         4:45-5:15pm       5-7 Tap Combo       SP/LA    LIFEGUARD, “I Wanna Be A Lifeguard”

9:40am        Tuesday    4:00-4:30pm     5-7 Ballet ComboKB/LA ASTRONOMER, “When You Wish Upon A Star”

9:50am                 Monday               5:15-5:45pm       5-7 Ballet Combo              KB/LA    VETERINARIAN

9:55am                 Competition- “Heads Will Roll” (SP/SDoe)

10:05am               Tuesday               4:30-5:00pm       5-7 Tap Combo                  KB/LA    ACTRESS

10:10am               Wednesday        4:15-4:45pm       5-7 Tap Combo                  ED/LA    SECRETARIES, “9 to 5”

10:20am            Saturday              10:15-10:45am   5-7 Ballet Combo              KM/LA  COAL MINER, “Heigh-Ho”

10:30am     Monday               4:00-4:30pm       3-4 Intro                  KB/LA    CANDY MAKER, “Pure Imagination”

10:45am               Competition       Book Of Right On (DBC)

10:50am               Wednesday        3:45-4:15pm       5-7 Ballet Combo              ED/LA    “Tiny Dancer”

10:55am               Saturday              10:45-11:15am   5-7 Tap Combo                  KM/LA  SAILOR, “In The Navy”

11:00am       Monday         6:30-7:15pm       Pre-Acc. Ballet                   KB/LA    WEDDING PLANNER, “Wedding March”

11:10am               Tuesday               6:15-7:00pm       Acc. F Ballet                        KB/LA    MATADOR

11:20am        Tuesday               10:45& 2:00pm  3-4 Intro               AV/LA   BROADWAY STAR, “Broadway Baby”

11:30am               Monday               8:00-8:45pm       Acc. A1 & A2 Jazz              ES/NW  PHYSICAL THERAPISTS

11:40am               Wednesday        5:30 & 6:15pm   4-5 & 3-4 Acro                    KF/LA    CIRCUS PERFORMERS

11:50am       Thursday             5:00-5:45pm       4-5 Combo                       SP/LA    IMAGINEER, “One Little Spark

12:00pm     Thursday             4:30-5:00pm       3-4 Intro                   KM/LA  CHIMNEY SWEEP, “Chim Chiminey”

12:10pm   Saturday          8:45 & 9:45am    Acc. Acro                             KF/LA    CIRQUE DE SOLEIL PERFORMER

12:20pm               Monday               5:45-6:30pm       4-5 Combo                          KB/LA    MUSICIAN

12:30pm      Monday         7:15-8:00pm       Pre-Acc. Tap                       AB/LA   BANKER, “We’re In The Money”

12:40pm               Thursday             5:45-6:30pm       Acc. F Jazz Comp*            SP/LA    “Boy From NYC”

12:50pm               Tuesday               1:15-2:00pm       4-6 Combo                          AV/LA   TEACHER, “ABC”

1:00pm      Saturday        9:00-9:30am       3-4 Intro               KM/LA  STUDENTS, “We Are Going To Be Friends”

1:10pm                 Wednesday        6:45-7:15pm       3-4 Intro                               ED/LA

1:20pm          Saturday              9:30-10:15am     4-5 Combo    KM/LA  POSTMEN, “Signed, Sealed, Delivered”

1:30pm        Tuesday               5:00-5:30pm       3-4 Intro                               KB/LA    FLORIST, “The Garden Song”

1:40pm      Monday               5:45-6:30pm       Pre-Acc. Jazz         SP/LA    BALLROOM DANCERS, “Hit The Floor”

1:50pm                 Tuesday               5:30-6:15pm       Acc. F Tap                            SD/LA    BAKERS

2:00pm                 Tuesday               8:00-8:45pm       Teen Ballet                         SBH/NW              FLORIST

2:10pm                 Monday               5:45-6:30pm       6-8 Ballet Combo              SBH/NW              DEEP SEA DIVER

2:20pm                 Tuesday               5:15-5:45pm       6-8 Tap Combo                  ED/NW                 CANDY MAKER

2:30pm                 Monday        5:15-5:45pm       6-8 Tap Combo    ES/NW  CHEF, “Mama Odie’s Kitchen Song”

2:35pm                 Tuesday               4:30-5:15pm       6-8 Ballet Combo              SBH/NW              MARIONETTE

2:40pm                 Tuesday               7:15-8:00pm       8-10 Ballet 2                        SBH/NW              MATADOR

2:50pm      Thursday       8:30-9:15pm       9-11 Tap         LE/NW  TRAIN CONDUCTOR, “Choo Choo Ch’ Boogie”

3:00pm                 Thursday             4:30-5:15pm       6-10 Jazz 1                           SBH/NW              SUPER MODEL

3:10pm                 Thursday             5:15-6:00pm       6-8 Ballet Combo              SBH/NW              DOLL MAKER

3:20pm                 Tuesday         7:15-8:00pm       12-Teen Jazz                 ED/NW                 SECRETARIES, “9 to 5”

3:30pm      Thursday             6:00-6:30pm       6-8 Tap Combo          LE/NW  BROADWAY STAR, “On Broadway”

3:35pm        Thursday      7:45-8:30pm       10-Teen Hip Hop    LE/NW  RECORDING ARTIST, “Hip Hop Medley”

3:45pm                 Thursday             7:00-7:45pm       9-11 Jazz   LE/NW              MILITARY PERSONNEL, “Salute”

3:55pm                 Thursday             6:00-6:45pm       7-9 Ballet 1             SBH/NW              PRINCESS, “Cinderella”

4:05pm                 Tuesday        8:00-8:45pm       8-10 Jazz 2              ED/NW                 LIFEGUARD, “Surfin’ USA”

4:15pm                 Thursday             7:45-8:30pm       9-11 Ballet                           SBH/NW              MATCH MAKER

4:25pm                 Thursday      5:15-6:00pm       7-9 Tap 1              LE/NW  WAITRESS, “Shake, Rattle and Roll”

4:35pm                 Tuesday               5:45-6:30pm       6-8 Beginning Jazz            SBH/NW              SPY

4:45pm                 Monday        8:00-8:45pm       10-13 Tap 3         AB/LA   TV PRODUCER, “Live In Living Color”

4:55pm     Monday     4:00-4:45pm       6-8 Beginning JazzSP/LA       SUPER HEROES, “Holding Out for A Hero”

5:05pm                 Wednesday        4:45-5:30pm       6-8 Ballet Combo              ED/LA

5:15pm                 Tuesday     4:45-5:30pm       7-10 Tap            LR/LA    NEWSPAPER DELIVERY, “Seize The Day”

5:25pm                 Wednesday        5:30-6:00pm       6-8 Tap Combo                  ED/LA                    CANDY MAKER

5:30pm                 Monday               5:15-5:45pm       6-8 Tap Combo                  SP/LA      CELEBRITY, “Applause”

5:40pm                 Monday               6:30-7:15pm       10-13 Jazz 3                         SP/LA     MANNEQUIN, “Vogue”

5:50pm                 Wednesday        6:00-6:45pm       6-8 Beginning Jazz            ED/LA                    POSTMAN

6:00pm                 Wednesday        4:45-5:30pm       Tumbling                             KF/LA                    OLYPIANS

6:10pm                 Monday               4:30-5:15pm       6-8 Ballet Combo              KB/LA                    JEWELER

6:15pm                 Monday               7:15-8:00pm   10-13 Ballet 3    KB/LA    GARDENER, “Waltz Of The Flowers”

6:20pm                 Tuesday               4:00-4:45pm       7-10 Jazz        LR/LA    CHEERLEADER, “It’s All Happening”

COMPETITION SHOWCASE: 7:00-10:00PM*

Website Builder