Marjorie Jones Schools Inc.
The Marjorie Jones School of Ballet (Upper Arlington, OH) 
and The Northwest School of Dance (Hilliard, OH)

May 27th; 10:00am Show

Saturday, May 27th 10:00am: PERFORMANCE ORDER

Monday               7:15-8:00pm       Acc. E Jazz Comp*            ES/NW                  “Aye Carumba”

Senior Solo         Sophia DeVore (ES)

Monday               5:15-5:45pm       5-7 Ballet Combo              SBH/NW              PUPPETS

Thursday             6:30-7:00pm       3-4 Intro                               LE/NW                  MAIDS, “Be Our Guest”

Tuesday               6:15-6:45pm       5-7 Ballet Combo              ED/NW                 “Tiny Dancer”

Tuesday               6:30-7:15pm       4-5 Combo                          SBH/NW              EXPLORER, “Dora”

Senior Solo         Grace McKenzie (SBH)

Monday               5:45-6:30pm       Acc. E Jazz                           ES/NW                  NURSES, “Doctor, Doctor”

Competition       “Enter Sandman” (SP)

Thursday             6:45-7:15pm       5-7 Ballet Combo              SBH/NW              CRUISE DIRECTOR

Thursday             4:45-5:15pm       3-4 Intro                               LE/NW                  SAILORS, “Beyond The Sea”

Tuesday               4:45-5:15pm       5-7 Tap Combo                  ED/NW                 SECRETARIES, “9 to 5”

Wednesday        5:15-6:00pm       4-5 Combo                          SP/NW        TOYMAKER, “Me and My Teddy Bear”

Competition       Girls Just Want To Have Fun (ES)

Monday               6:30-7:15pm       Acc. E Ballet                        SBH/NW              CANDY MAKER

Monday               4:45-5:15pm       5-7 Tap Combo            ES/NW  MOVIE STAR, “Life Can’t Be Like The Movies”

Monday               4:45-5:15pm       3-4 Intro                               SBH/NW              ZOOKEEPER

Tuesday               6:45-7:15pm       5-7 Tap Combo                  ED/NW                 ROCKETTE

Monday               6:30-7:15pm       Acc. C Jazz                           ES/NW                  DENTIST, “Be A Dentist”

Wednesday        10:45-11:15am   3-4 Intro                               AV/NW          BOTANIST, “Flowers In The Garden”

                                & 2:00pm Intro

Thursday             7:15-7:45pm       5-7 Tap Combo                  SBH/NW              MOUSEKETEER

Senior Solo         Alex Hatton (AS)

Wednesday        5:15-6:00pm       Acc. E Tap                            SD/NW                 POLICE OFFICERS

Tuesday               4:00-4:45pm       4-5 Combo                          ED/NW                 WEDDING PLANNER

Competition       Book Of Right On (DBC)

Tuesday               5:45-6:15pm       3-4 Intro                               ED/NW                 ASTRONOMER, “When You Wish Upon A Star”

Wednesday        1:15-2:00pm       4-6 Combo                          AV/NW                BASEBALL PLAYERS, “Centerfield”

Senior Solo         Jessica Kulp (SP)

Wednesday        6:00-6:15pm       Acc. E Tap Comp.*           SD/NW                 “School Days”

FINALE-ENTIRE CAST (Presentation of Scholarships-HC)

Website Builder